Výlet na Korsiku, Francie

V září 2016 jsme si splnili sen a ve dnech 8 – 19.9.2016 vyrazili na dlouho plánovaný výjezd na Korsiku.

Protože nás bylo celkem 10 účastníků, rozhodli jsme se nenechat nic náhodě a dopředu jsme si zajistili ubytování jak po cestě, tak na ostrově samotném. Všude kde jsme nocovali, jsme byli velmi spokojeni. S předstihem několika měsíců jsme si rezervovali lístek na trajekt, neboť se tímto dá nějaký peníz ušetřit. Na cestu jsme vyrazili 8.9.2016 v ranních hodinách. Ubytování na první noc jsme měli rezervované v penzionu poblíž rakousko – italských hranic. Na druhý den byl naplánovaný přejezd do Itálie, kde jsme nocovali 7 km od přístavu Livorno Via Delle Agavi, 1, Tirrenia, 56128, Itálie. Cesta byla v pohodě, střídavě se jelo po dálnicích a silnicích nižších tříd. Dálnice jsme volili pouze v případech, kdy jsme byli v časové tísni. Projížďka po rakouském i italském venkově stojí za to. Bylo na co se dívat.

Trajekt z Livorna vyjížděl 10.9.2016 v 8:00 hod., což obnášelo být v přístavu minimálně o hodinu dříve. Přístav není nijak zvlášť značený, takže jsme se trochu motali, ale nakonec se ten správný trajekt našel. Nalodění bylo rychlé a bez problémů. V Bastii jsme byli po 12:00 hod. Celou cestu nám přálo počasí, byl sluneční den a plavba rychle ubíhala. I vylodění na pobřeží Korsiky se obešlo bez problémů.

První noc jsme strávili v Camping La Pinède, Route de la Pinède, 20260 CALVI, kemp je pěkný, čistý, v kempu je restaurace, obchůdek, bazén, moře je asi 300 m od kempu. Ubytování v chatkách jsme měli rezervované dopředu. Postupně jsme se přesouvali na jih k městu Bar, kde jsme přes cestovní kancelář CK Bohemian Tour měli zajištěné ubytování v kempu Le Sud, v chatkách s polopenzí. Kemp se stal naší základnou na dalších pár dní a odtud jsme podnikali vyjížďky do blízkého i vzdálenějšího okolí. Korsika je krásný kus země, nám vyšlo počasí, až na poslední den, kdy byla průtrž mračen a během pár minut plavalo úplně všechno. Bohužel doprovodným jevem deště je to, že s vodou stéká z kopců na silnici drobný písek, který zůstává na silnici a s tímto je třeba počítat. Další samozřejmostí tohoto kraje jsou pak volně se pohybující domácí zvířata – prasata, ovce, kozy, krávy. Přecházejí cestu zpravidla za zatáčkou, nerespektují dopravní značení, přecházejí zásadně mimo vyznačený přechod a než vstoupí do vozovky, vůbec se nerozhlédnou. O tom, že by dala ostatním účastníkům silničního provozu přednost nemůže být ani řeč. Jinak je ale Korsika krásná, silnice jsou z větší části nové leč úzké, „samá zatáčka“ (kdo nevyzkoušel nepochopí). Jízda v těchto podmínkách za krásného počasí je pohádkou. Řidiči jsou ohleduplní a na motorkáře jsou přivyklí. Dostupnost obchodů a restaurací na ostrově je dobrá a není problém s tankováním, jen se musí počítat s vyšší cenou, ale není to žádná hrůza.

Na zpáteční cestě jsme se přesouvali vnitrozemím, kde je také krásná příroda a nádherné scenérie. Člověk si přeje, aby to nikdy neskončilo a neví kam se koukat dřív. Poslední noc na Korsice jsme strávili v kempu Lido De La Marana, Borgo, 20290. Je to rozlehlý kemp, ubytování je moc hezké a čisté, kemp je upravený. Trochu nás zarazilo, že je recepce až na druhé straně kempu od vjezdu. Musí se projet celý kemp, téměř až k moři. Restaurace – spíš místní hospůdka je mimo kemp, kde poté co jsme sdělili, že bychom si chtěli objednat jídlo, číšník zavolal kuchaře do práce – kuchař na telefonu.

Na různých fórech je o Korsice dostatek informací, proto jen konstatuji: „Za nás palec nahoru.