III. Rajd Motocyklowy – Sudety – 16. – 19.6.2016

Ve dnech 16. – 19.6.2016 jsme se zúčastnili srazu motorkářů organizovaného IPA Tarnov, které se konalo v malé vesničce Lezyce. Ve čtvrtek v den odjezdu jsme se domluvili, že vzhledem k časovým možnostem se na místo dopravíme každý dle možností. Sešli jsme se tedy až na místě samém. Měli jsme zajištěné ubytování a stravu (mimochodem velmi dobrou, se spoustou zeleniny).

Samotná cesta do Polska proběhla v pohodě, tentokrát jsme nezmokli a po 3 hodinách jízdy jsme dorazili na místo konání srazu. Nutno podotknout, že místo konání srazu bylo vybráno skvěle, uprostřed lesa a s patřičným zázemím. Za klub RR Hranice se srazu účastnili Marcela, Ivo, Jana, Karel a Ivo z Brna. Na polské straně hranic nás překvapily skvělé lesní cesty s nedotčenou přírodou a s minimálním provozem. Opravdu krásné poježděníčko.

Ubytování jsme měli na dvou místech, kdy část spala v budově přímo v centru dění a další část v budově asi 300 m mimo samotný areál. Zde jsme si taky našli útočiště na večerní posezení a klábosení u grilu a dobrého pití. Vše probíhalo v přátelském duchu.

První večer bylo na velkém place zahájení srazu s přivítáním hostů na improvizovaném pódiu na návěsu kamionu. Po oficiální části se návěs proměnil ve velké jeviště, na kterém vystupovala kapela. Účastníků srazu bylo celkem 400, kdy tito byly ze 40 motocyklových klubů, kdy všechny jsou organizovány pod záštitou jednotlivých sekcí IPA Polsko. Jak se ukázalo byly jsme na tomto srazu jedinými zahraničními účastníky. Po oficialitách večer následovala volná zábava, která trvala do brzkých ranních hodin.

Ráno jsme se probudili do deštivého počasí, ale i tak jsme oblékli nepromoky a nedali se odradit od výletu. Namířili jsme na českou stranu hranic do pevnosti Dobrošov. Cestou ještě na polské straně jsme navštívili malou kostnici. Jednalo se o tělesné pozůstatky vojáků z války Poláků proti Švédům. Zajímavé a děsivé zároveň, neboť krypta v kapli skrývala obrovské množství těchto kosterních pozůstatků. Pak už jsme pokračovali přímo do pevnosti Dobrošov nedaleko Náchoda. Mokro a zima nás doprovázeli i při návratu do Lezyce. Večer přestalo pršet a na velkém place byla další hudební produkce s nevázanou zábavou. V sobotu ráno jsme tentokrát za slunečného počasí vyrazili směrem k Walbrzychu na zámek. Celý den nám počasí přálo, byl příjemný slunečný den, zámek a zámecká zahrada byly perfektně udržované. Cestou domů jsme přijížděli z druhé strany do obce Lezyce. Poslední část cesty vedla lesem, cesta se klikatila v příjemných zatáčkách do mírného kopce, povrch vozovky byl naprosto rovný, takže jízda byla velice příjemná a tak ukolébání touto idylou jsme odbočili na vedlejší cestu, sjezd do obce Lezyce. Zde se však cesta zúžila do jednoho pruhu a připomínala více tankodrom. Nazvat jí polní cestou, by znělo velmi nadsazeně. I poslední 3 kilometrový úsek všichni přestáli bez karambolů a večer jsme mohli jen konstatovat, že den se vydařil. Opět pokračovala hudební produkce na velkém place, tentokrát v rytmu disco.

V neděli po snídaní proběhlo loučení a účastníci srazu se rozjížděli do svých domovů. Nám nezbývá než poděkovat Stanleymu za perfektně zorganizovanou a vydařenou akci.